Program „Ukraina – jesteśmy z Wami”

15 stycznia 2023 Projekty, Uncategorized

Po agresji rosyjskiej na Ukrainę głównym celem działalności pomocowej naszego klubu stało się organizowanie wsparcia dla Ukraińców, zarówno dla tych, którzy przybyli do Polski, jak i dla tych, którzy zostali w Ukrainie.

Dzięki współpracy z innymi organizacjami Rotary w Polsce i za granicą, w tym przede wszystkim z klubami z Francji, Holandii i USA, organizowane były zbiórki darów i środków finansowych. Konstanciński klub wspomagał rzeczowo Ośrodek dla uchodźców w Tomicach i inne ośrodki na terenie gminy Konstancin-Jeziorna, a także Fundację „Bez Mamy i Taty”.

Zakupiono i przekazano na Ukrainę lekarstwa i sprzęt medyczny (bilirubinometry) za ponad 58 tys. zł. Zorganizowane zostały transporty z żywnością, odzieżą i artykułami sanitarnymi do Krzemieńca, Iwano – Frankowska oraz Kijowa.
Wspomagaliśmy też materialnie uczniów ukraińskich, uczących się w szkołach w Konstancinie- Jeziornie.

Wspólnie z rotariańskim klubem Warszawa Fryderyk Chopin, wykorzystując fundusze przekazane Dystryktowi 2231 przez darczyńców z USA, w Konstancinie utworzyliśmy Centrum Wsparcia i Edukacji dla Uchodźców, które stale poszerza swoją działalność. Kontakty z klubami zagranicznymi Rotary zaowocowały akcjami przekazywania wyposażenia
dla szpitali ukraińskich.

Największą akcją przeprowadzoną wspólnie z klubami z Holandii i Francji było zakupienie i przekazanie sprzętu do operacji neurochirurgicznych do Szpitala Ambulatoryjnego w Kijowie. Wartość sprzętu zakupionego w ramach tego projektu wyniosła
niemal 80 tys. zł. Natomiast Szpital Psychiatryczny w Kropiwnickim otrzymał wyposażenie dla oddziału dziecięcego za około 18 tys. zł.

Film przedstawia podsumowanie naszej działalności w ramach projektu „Ukraina – jesteśmy z Wami”. Działamy dalej, a to, co już udało się osiągnąć, dodaje nam sił i chęci do dalszego działania.