O Rotary

Rotary International to organizacja stworzona z myślą o działalności charytatywnej, wspierająca lokalną społeczność i ważne międzynarodowe projekty pomocowe. Rotary realizuje także szeroko zakrojony program wymiany młodzieży, co stanowi istotny aspekt działalności organizacji.

Jednym z najważniejszych, światowych projektów Rotary jest akcja szczepień przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Kluby Rotary zrzeszają na całym świecie ponad 1,2 mln członków, których łączy jedna idea – pomoc i otwarcie na potrzeby innych. Członkowie zrzeszeni w Rotary to osoby, które wyróżnia nienaganna etyka działań w biznesie, życiu prywatnym i społecznym.

Rotary to stowarzyszenie przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów z całego świata, którzy świadczą pomoc humanitarną, promują wysokie normy etyczne w każdym zawodzie, pracują dla społeczności lokalnych, budują porozumienie międzynarodowe i pokój na świecie.

Organizacja została założona na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych i działa w ponad dwustu krajach. Jest w swoim założeniu organizacją apolityczną i świecką. Ideą Rotary jest łączenie ludzi wszystkich narodowości i zawodów, niezależnie od ich przekonań.

Działalność w Rotary ma charakter bezinteresowny, a jej członkowie poświęcają wolny czas, by realizować misję Rotary, wyrażoną w zdaniu „Service above self” – Służba ponad korzyść własną.

Motto Rotary

Service Above Self

Służba ponad korzyść własną

Kluby Rotary organizują i wspierają kluby Rotaractu (kluby dla osób w wieku od 18 do 30 lat) i Interactu (kluby dla młodzieży od 12 do 18 lat), których celem jest rozwój zawodowy oraz realizacja projektów pomocowych.

Rotary to nie tylko działalność charytatywna i pomocowa, to również budowanie przyjaźni pomiędzy członkami klubu, wymiana doświadczeń, edukacja, poznawanie ciekawych osób, ich pasji i dokonań.

Więcej o Rotary:

www.rotary.org oraz www.rotary.org.pl

Sławni Rotarianie

• Luciano Pavarotti,
  • Walt Disney,
  • Bill Gates,
  • Thomas Edison,
  • John Fitzgerald Kennedy,
  • Franklin Delano Roosevelt,
  • Winston Churchill,
  • Neil Armstrong,
  • Margaret Thatcher,
  • Angela Merkel,
  • Stefan Banach,
  • Jan Karski,
  • Stefan Starzyński,
  • Papież Franciszek (członek honorowy Klubu Rotary w Buenos Aires).

Historia Rotary

• 1905 – pierwsze spotkanie Rotary, prowadzące do utwo- rzenia Rotary Club of Chicago, zorganizowane przez amerykańskiego adwokata, Paul’a Harrisa
  • 1907 – ufundowanie przez Rotary Club of Chicago miejskich toalet publicznych. To jeden z pierwszych projektów działalności na rzecz społeczności lokalnej
  • 1910 – pierwsza konwencja Narodowego Stowarzyszenia Klubów Rotary – Paul Harris zostaje wybrany pierwszym prezydentem w historii organizacji