Impreza plenerowa – „UWAGA! UDAR”

21 września 2019 Piknik, Projekty, Uncategorized

21. września 2019 roku z inicjatywy Klubu Rotary Warszawa – Konstancin odbyła się w Parku Zdrojowym w Konstancinie – Jeziornie impreza pod hasłem „UWAGA! UDAR”.
Wydarzenie to Klub zorganizował wspólnie z  Konstancińską Radą Seniorów i przy wsparciu Fundacji „Zaczyn” oraz Wydziału Promocji Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna.
Impreza miała na celu propagowanie wiedzy  o znaczeniu prowadzenia zdrowego trybu życia i  przeprowadzania badań okresowych dla zapobiegania udarom mózgu. W trakcie imprezy informowano, jak rozpoznać udar mózgu i jak właściwie na niego reagować. Trzeba bowiem pamiętać, że brak właściwej reakcji i leczenia szpitalnego w ciągu 4,5 h od wystąpienia udaru powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Impreza uświadamiająca te zagadnienia jest organizowana przez Klub Rotary Warszawa – Konstancin rokrocznie od trzech lat.

W tym roku w trzech rozstawionych na tę okazję namiotach można było posłuchać wykładów o udarze mózgu, otrzymać bezpłatnie materiały informacyjne, a także zbadać ciśnienie oraz poziom cukru we krwi. Z bezpłatnych badań skorzystało około 100 osób, a namioty, gdzie odbywały się wykłady i udzielano informacji o zdrowiu, odwiedziło wielokrotnie więcej.
Podnoszenie wiedzy o udarze mózgu ma duże znaczenie społeczne. Udar jest powodem częstych zgonów i przyczyną trwałego kalectwa wielu osób. Pielęgnacja domowa osób po przebytym udarze obciąża całe rodziny chorych. Warto więc podnosić świadomość, jak należy zapobiegać i jak szybko reagować, by zminimalizować skutki udaru mózgu.
Organizatorzy imprezy „UWAGA! UDAR!  zamierzają powtórzyć ją w roku przyszłym.