Akcja społeczna ZdolniZd@lni dla wyrównania szans uczniów trwa

29 kwietnia 2020 Projekty, Uncategorized

Zdalna edukacja to ogromne wyzwanie, zarówno dla nauczycieli, rodziców, jak i uczniów. W dobie pandemii, gdy trzeba uczyć się z domu przez Internet, okazało się, że nie wszyscy uczniowie mają odpowiedni sprzęt. Dlatego Rotary i Rotaract wspólnie z firmą Play prowadzą akcję społeczną ZdolniZd@lni, która polega na zbieraniu i przekazywaniu komputerów i innego potrzebnego sprzętu do zdalnej nauki. Beneficjentami są uczniowie z domów dziecka, a także rodziny, które nie mogą sobie pozwolić na zakup sprzętu dla dzieci.

Play przekazał już Rotary kilkadziesiąt laptopów, które trafiły do ZHR i uczniów szkoły w Swarzędzu. Wspólna inicjatywa Play, Rotaract Polska oraz polskich klubów Rotary jest platformą łączącą osoby potrzebujące z tymi, którzy są gotowi przekazać sprzęt.

W połączeniu darczyńców i potrzebujących pomaga utworzona przez Play grupa w serwisie Facebook „ZdolniZd@lni – zbiórka sprzętu do nauki zdalnej” – link do grupy: https://www.facebook.com/groups/ZdolniZdalni/, która stanowi swoistą “tablicę ogłoszeń”. Każdy, kto chce oddać sprzęt, może opublikować tam swój post, a następnie wybrać spośród komentujących osobę, której go przekaże. Zapotrzebowanie można zgłosić także anonimowo na specjalny adres zdalni@rotaract.org.pl. Nad przebiegiem procesu przekazania urządzeń czuwają członkowie Rotary oraz Rotaractu, którzy kontaktują się ze zweryfikowanymi beneficjentami oraz organizują wysyłkę paczek. W zespole projektowym znajdują się przedstawiciele Rotaract z całej Polski i jesteśmy dumni, że kierowniczką projektu z ramienia Rotaractu jest Adrianna Kończak, Prezydent klubu Rotaract Warszawa Victory, którym opiekuje się Rotary Klub Warszawa Konstancin.

Zanim urządzenia trafią do rąk potrzebujących, przechodzą kontrolę techniczną specjalistów z Centrum Napraw Play, którzy przywracają je do ustawień fabrycznych, usuwając wszelkie dane pozostałe po poprzednim właścicielu i poddają je dezynfekcji. Dzięki temu cały proces przebiega sprawnie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności oraz zasad higieny, a sprzęt przekazywany w ramach akcji ZdolniZd@lni szybko trafia do tych, którzy na niego czekają.

W ramach akcji można przekazać dowolny sprzęt elektroniczny, przydatny podczas nauki zdalnej, taki jak laptop, tablet, komputer stacjonarny, monitor czy niezbędne akcesoria, m.in. myszki, słuchawki, kamerki, klawiatury. Ważne, by urządzenia były w pełni sprawne i kompletne – bez uszkodzeń mechanicznych, z odpowiednią wydajnością baterii, w zestawie z ładowarką. Sprzęt nie powinien być również starszy niż 7 lat, aby nowy właściciel mógł w pełni korzystać z możliwości urządzenia i instalować na nim narzędzia potrzebne do pracy czy nauki.

Szczegółowe informacje o zasadach funkcjonowania grupy są dostępne na grupie ZdolniZd@lni w serwisie Facebook – https://www.facebook.com/groups/ZdolniZdalni/